Protez & Kaplama

LaborDent Protez Kliniğinde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

LaborDent Protez Kliniği’nde Protez Uzmanı Diş Hekimleri tarafından aşağıdaki protetik uygulamalar ve daha fazlası gerçekleştirilmektedir:

Bölümlü Protez, Tam Protez, İmmediat Protez, Veneer Kuron, Laminat Veneer Kuron, Luminers Kuron, Zirkonium Kuron, Kıymetli Metalli Porselen Kuron, İmplant Destekli Protezler, İmplant Üstü Kron Seramik, İmplant Üstü Zirkonium, Teleskop Kuron, Geçici Kuron, Gece Plağı (Bruksizm-Diş Gıcırdatma İçin), Tamir, Kuron Köprü Tamiri, Diş İlavesi (Tek Diş), Düşmüş Kuron Ve Köprü Simantasyonu, Diş Üstü Protezi (Overdenture).

Diş Protezi Nedir?

Diş Protezleri kaybedilen dişlerin, fonksiyonlarının hastaya kazandırılması için yapılan tüm yapay materyallerdir. Diş protezi tedavisi protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Protez tedavisinde hastaya uygulanacak en iyi protez hangisidir sorunun cevabını ancak, hastanın hangi protez tipine uygun olduğunu belirleyen protez uzmanı vermektedir. Çünkü protez tedavileri kişiden kişiye değişmektedir.

 1. Kaç Çeşit Diş Protezleri Vardır?

Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz. Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen diş veya full porselen dişolarak isimlendirilebilirler. Hareketli protezler ise farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

3 Ana Çeşit Diş Protezi vardır.

Sabit Protezler: Sabit Protezler ancak protez uzmanı tarafından dişe yapıştırılan ve hastanın çıkaramayacağı protezlerdir. Bu protezler yerinden oynamaz ve çok konforludur.

Hareketli Protezler: Bu protezler hasta tarafından takılıp çıkarılan ve kullanması oldukça zor, ancak alışma sürecinden sonra hastanın rahat edebileceği protezlerdir.

İmplant üstü Protezler: İmplant üstü protezler dental implant uygulandıktan sonra implantların üzerine daha önceden planlanıp yapılan kaplama veya takıp çıkarılabilen veya implant sayısına göre çeşitilik gösteren tüm implant destekli protezlerdir.

 • Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Kuron (Kaplama)  (Tek dişin kaplanması şeklinde)
 • Köprü (Eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması- genelde uygulanan)
 • Lamine (Yaprak Porselen)
 • Zirkonyum Porselen
 • Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?
 • Total Protezler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır.)
 • Parsiyel Protezler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.)
 • Hassas Tutucu Protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan, kancası olmayan metal destekli protezlerdir.)  
 • Immediat Protezler (Geçici dişlerdir.)
 • İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sabit (Bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar): İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıca implant sayısı dikkate alınarak All On Four veya hibrit sabit protezler mevcuttur.

Hareketli (Tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler): İmplant üstü hareketli protezlerde yine barlı protezler ve locater’lı protezler ayrıca ball-attachment’li protezler olmak üzere çeşitlendirilir.

Metal Destekli Porselen (Seramik) Kaplamalar Nedir?

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerinin üzerlerinin diş şeklindeki doku dostu malzemelerle kaplanmasıdır. Bu işlemin yapılma amacı dişin ömrünü uzatmaktır. Bundan dolayı dişe bir zararı yoktur. Estetik kaygılarda diş kaplanabilir bu tamamen hastanın isteğine bağlıdır.

Metal Destekli Porselen Kaplamalarla, Zirkonyum Kaplamalar arasındaki fark nedir? Metal seramik kaplamalarda porselen adında metal bir tabaka vardır. Bunun üzerine porselen gelir. Bu kaplamalarda estetik bir görüntü sağlamak zor olabilir. Zirkonyum destekli kaplamalarda ise Zirkonyum beyaz metal olduğu için daha doğal bir estetik sağlanabilir. Ayrıca Zirkonyum porselenin dayanıklılık tarafı daha sağlamdır ve diş eti uyumu metale göre daha iyidir.

 • Porselen Köprü / Kuronların ömürleri ne kadardır?

Porselen protezler için ortalama 5-6 yıllık bir sene zarfında kişinin ağız bakımı ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Fakat temiz bir ağız bakımı ile ömrü çok daha uzun olacağını söylemek yanlış olmaz.

Empress Kuron Nedir?

Özelikle ışık geçirgenliği sebebi ile Estetik amaçlı çok sık tercih edilen kaplamadır. Ön dişlerde estetik olarak başarısı oldukça yüksektir. Alt yapı için Metal destekli değil, cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplamalar metal desteksiz kaplamalardır. Zirkonyum kaplamaların en önemli özelliği ışık geçirgen olması ve bu şekilde doğal görünümü sağlamasıdır.

 • Zirkonyum Kaplamanın avantajları nelerdir?

Zirkonyum kaplamaların en büyük özelliği estetik olmalarıdır. Rengi beyaz olduğundan, metal destekli kaplamalarda olan siyah metalin yansıması olmaz ve bu sayede doğal bir görünüme sahip olur. Işık geçirgenliği vardır. Alerjik durumlar Zirkonyum Kaplamalarda minimum seviyesindedir. Ağız bakımı ve hijyeni aksatılmadığı takdirde diş eti problemleri oluşturmaz.

 • Protezlerin bakımı nasıl olmalıdır?

Hareketli protezlerin bakımı oldukça kolaydır. Günlük olarak çıkartılıp yemeklerden sonra, lavaboda protez temizleme fırçaları ile temizlenmesi yeterli olacaktır. Özelikle yatmadan önce çıkartıp temizlemek çok faydalı olur.

 • Porselen Kaplama (Kurun / Köprü ) bakımı nasıl olmalıdır?

Porselen kaplamalar ister implant üstü, ister dişlerin üzerine olsun bunların tamamı bizim doğal dişlerimize uyguladığımız bakımın aynısını ister. Dental implant yaptırdım, üzerinde kaplama var nasılsa çürümez, bir daha diş fırçalamama gerek yok diye düşünülmeyecek. Çünkü diş eti sağlığı ve hijyen her zaman çok önemli olduğu bilinciyle bu dişlerde tıpkı doğal dişler gibi fırçalanıp, gerekiyorsa diş ipi ve gargara yapılarak temiz tutulmalıdır. Aynı dişlerimize yaptığımız bakımın aynısı hatta daha titiz olunması gerektiğini bilerek hareket edilmelidir.

Porselen Lamninalar (Yaprak Porselen) Ne Demektir?

Dişlerin şekillerini, renklerini bazende belli bir orana kadar olan çapraşıklıklarını düzeltmek amacıyla kullanılan bir protetik tekniktir. Hastanın beklentisine diş ve diş etleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayabilen, ana dişlerin üzerine çok az bir aşındırma yapılarak yapıştırılan ince porselenlerdir. Laboratuvar ortamında hazırlanan lamineler diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

 • Lamine Porselen Avantajları nelerdir?

Lamineleri yapmak için dişten çok az bir madde kaybı olur veya bazı durumlarda hiçbir aşındırma yapılmadan lamine yapılır. Ayrıca diş eti uyumu diğer kaplamalara oranla çok daha iyidir ve doğal bir görünüm sunar.

 1. Yapılan Kaplamalar yapılan dişin ömrünü kısaltır mı?

Kaplama olarak bilinen kuron ve köprü protezleri dişlerin üzerine geçen dişleri çepeçevre saran protezlerdir. Özellikle büyük dolgulara sahip dişlerde dişin tamamını sararak, dişi dış etkenlerden korur ve daha uzun süre kullanımına olanak sağlar.

 1. Lamina uygulamasında dişlerden hiç madde kaldırılmadığı doğru mudur?

Lamina uygulaması doğru endikasyon ve uygun diş sıralamasına sahip hastalarda dişler üzerinden çok az(0.3_0.5 mm) madde kaldırarak ya da hiç madde kaldırılmadan yapılan protez çeşididir. Fakat diş diziminde çapraşıklık varsa diş yüzeyinden ortalama miktarın biraz üzerinde madde kaldırmak gerekebilir.

 1. Kaplama yapıldıktan sonra dişlerde ağrı olması normal midir?

Kaplama olarak bilinen kuron ve köprü protezleri dişlerin küçültülüp aşındırılması ile yapılan bir protez çeşididir. Bu işlemden sonra kuron ve köprü protezleri daimi yapıştırılana kadar özellikle geçici protez kullanım sürecinde soğuk hassasiyetinin hissedilmesi normaldir. Daimi kuron ya da köprü protezleri takıldığında bu durum genellikle geçer.

 1. Dişler/protezler takıldıktan sonra konuşmam değişti. Bu durum kalıcı mıdır?

Bu durum tam dişsiz bireylere hareketli ya da sabit diş protezleri takıldığında ya da ön dişlerde protetik değişiklik yapıldığı zaman olur. Kişiye uygun doğru bir protez yapıldığı takdirde 1 hafta maksimum 10 gün içinde konuşma eski haline döner.

Tedavi süreci nedir?

Protetik tedavilerde yapım süreci ortalama 7-10 gündür.

 1. Tedavi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Ağız ve diş sağlığı için fırçalama ve ip kullanımı olmazsa olmazlardandır. Köprü sistemlerinde dişler birleşik olduğu için iple araları temizleyemeyeceğimizden, ara yüz fırçası kullanmalısınız. Hareketli protezlerin ağıza uyum sürecinde damaklarda vuruklar olabileceğinden acıtan yerlerin protez içinden aşındırılmaları gerekir. Bu şekilde proteze alışma sürecinin daha kolay geçmesi sağlanmalıdır. Alışabilmek için acıtan yerlere sabredip ciddi vuruklara sebep olmak gibi bir yanılgıya düşülmemelidir. Tabii doğal dişlerimizde yapmamamız gereken fındık, ceviz kırmak gibi yanlış uygulamalar kaplama ve protezler için de geçerlidir.

Site içerisinde bulunan içerikler tamamen bilgilendirmek içindir. 

Bu bilgilendirmeler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez!